Folders |
2019 Results - Maine MPA Cross Country State ChampionshipsPublished by
Results: Sub5 2019 Maine State XC Championships - 11/2/2019
Twin Brook
Results
WWW.SUB5.COM - "MAINE'S FIRST SOURCE FOR XC RESULTS"
Event 5 Girls 5000 Meter Run Class A Class A
==================================================================================
Name Year School Avg Mile Finals Points
==================================================================================
Results - Women Class A
1 Sofie Matson JR Falmouth 5:45.1 17:52.02 1
2 Karley Piers JR Falmouth 6:13.0 19:18.61 2
3 Kate Tugman SR Gorham High School 6:13.9 19:21.58 3
4 Delaney Hesler SO Bonny Eagle 6:16.4 19:29.35 4
5 Lydia Gilmore SR Bangor High School 6:19.2 19:38.04 5
6 Ava Dowling JR Hampden Academy 6:25.9 19:58.85
7 Kayla Werner SO Scarborough 6:26.0 19:59.04 6
8 Erin McCarthy JR Bangor High School 6:27.6 20:04.21 7
9 Payton Bell FR Edward Little 6:28.3 20:06.16
10 Emmaline Pendleton SO Bonny Eagle 6:28.5 20:06.90 8
11 Grace Iltis SR Camden Hills 6:28.8 20:07.92 9
12 Kahryn Cullenberg SR Mt. Blue 6:29.0 20:08.33 10
13 Hannah Stevens SO Bonny Eagle 6:29.3 20:09.24 11
14 Addie Fuller FR Marshwood 6:31.7 20:16.97 12
15 Emma Charles SO Mt. Blue 6:32.9 20:20.46 13
16 Claire Wyman JR Camden Hills 6:35.3 20:27.98 14
17 Iris Kitchen SR Gorham High School 6:37.1 20:33.55 15
18 Olivia Mosca JR Brewer High School 6:38.0 20:36.45
19 Grace Kirk SO Cony High School 6:38.7 20:38.64 16
20 Elsie Hildreth SO Camden Hills 6:39.7 20:41.65 17
21 Megan Randall SO Scarborough 6:40.8 20:45.09 18
22 Maggie Chamberlain FR Marshwood 6:42.7 20:50.88 19
23 Estella Inman SO Windham High School 6:42.7 20:51.00 20
24 Camila Ciembroniewicz JR Mt. Ararat 6:44.7 20:57.29 21
25 Megan Cunningham SO Deering High School 6:45.5 20:59.60
26 Emma Abbott SR Bonny Eagle 6:46.0 21:01.37 22
27 Brynne Robbins SO Mt. Blue 6:48.0 21:07.49 23
28 Carly Hayward FR Bangor High School 6:49.2 21:11.22 24
29 Micaela Ashby SR Brunswick 6:50.3 21:14.59 25
30 Melissa Pass SO Noble High School 6:51.4 21:18.03
31 Mackenzie Turner JR Cheverus 6:51.9 21:19.71 26
32 Ella Dunne JR Bonny Eagle 6:53.6 21:24.81 27
33 Viviana Griffin SO Falmouth 6:56.7 21:34.48 28
34 Grace Turner SO Cheverus 6:57.1 21:35.87 29
35 Gwen Catalano FR Bonny Eagle 6:57.3 21:36.47 30
36 Elisabeth Loranger SO Gorham High School 6:57.9 21:38.10 31
37 Rachel Cummings FR Gorham High School 6:58.0 21:38.66 32
38 Katie Lynch SR Mt. Ararat 6:59.5 21:43.19 33
39 Lily Hatrick SO Brunswick 7:00.0 21:44.72 34
40 Annabelle Brooks FR Portland 7:00.5 21:46.35 35
41 Mary Wheeler SO Mt. Ararat 7:00.9 21:47.42 36
42 Hannah Langstaff SR Windham High School 7:01.3 21:48.70 37
43 Phoebe Root JR Camden Hills 7:01.4 21:49.26 38
44 Bailey Wentworth JR Gorham High School 7:02.0 21:51.11 39
45 Maeve Walsh JR Falmouth 7:03.6 21:56.01 40
46 Emma Noonan SR Bonny Eagle 7:03.8 21:56.47 41
47 Misty Adams FR Sanford High School 7:05.6 22:02.20
48 Maya Judice FR Thornton Academy 7:05.8 22:02.65
49 Tenley Flint FR Portland 7:06.0 22:03.40 42
50 Teagan Barry FR Falmouth 7:06.3 22:04.28 43
51 Erin Moynihan SR Marshwood 7:07.2 22:07.18 44
52 Addison Kennedy FR Mt. Ararat 7:07.9 22:09.17 45
53 Miranda Dunton SR Camden Hills 7:08.3 22:10.59 46
54 Fay O'Donnell SR Mt. Ararat 7:08.7 22:11.67 47
55 Hailey Applebee SR Windham High School 7:09.1 22:13.00 48
56 Bri Harriman SO Cony High School 7:09.3 22:13.71 49
57 Ruby Albers SR Marshwood 7:09.4 22:13.92 50
58 Taylor Austerer FR Portland 7:09.5 22:14.16 51
59 Camille Culpovich SO Windham High School 7:09.8 22:15.19 52
60 Greta Holmes FR Portland 7:10.3 22:16.79 53
61 Leska Whitmarsh SO Cheverus 7:11.2 22:19.55 54
62 Lucinda Medd SR Portland 7:13.5 22:26.78 55
63 Lila Findlay SO Falmouth 7:13.6 22:26.97 56
64 Madison Person SR Marshwood 7:13.9 22:27.97 57
65 Macy Farrington FR Brewer High School 7:14.8 22:30.80
66 Elise Schultz FR Windham High School 7:15.3 22:32.39 58
67 Lily Vincent JR Edward Little 7:17.5 22:39.08
68 Alexa Brennan SR Messalonskee 7:18.6 22:42.41
69 Karli Leighton JR Mt. Ararat 7:19.1 22:44.00 59
70 Rose O'Brien JR Camden Hills 7:20.8 22:49.28 60
71 Zoe O'Brien FR Camden Hills 7:21.0 22:50.06 61
72 Zoe Wilson FR Brunswick 7:21.6 22:51.85 62
73 Tessa Jorgensen JR Cony High School 7:21.9 22:52.80 63
74 Anna Nelson SO Gorham High School 7:22.3 22:54.05 64
75 Paige Collins SO Lewiston 7:23.8 22:58.81
76 Ryanne Cox SR Scarborough 7:23.9 22:59.12 65
77 Sadie Skinner JR Mt. Ararat 7:25.0 23:02.55 66
78 Moriah Reusch FR Mt. Blue 7:25.9 23:05.24 67
79 Sydney Page JR Marshwood 7:27.4 23:09.87 68
80 Adeline Dolley JR Brunswick 7:28.7 23:13.88 69
81 Bridget Reusch FR Mt. Blue 7:29.1 23:15.17 70
82 Rachel Chase Oxford Hills 7:31.8 23:23.41
83 Jasmine Knapp SO Bangor High School 7:33.1 23:27.52 71
84 Kaeden Green SO Brunswick 7:34.8 23:32.94 72
85 Cici Perodin JR Marshwood 7:35.3 23:34.57 73
86 Eve Schultz SO Windham High School 7:35.4 23:34.66 74
87 Fernanda Martinez SO Scarborough 7:35.9 23:36.17 75
88 Aislyn Tkacs SR Bangor High School 7:35.9 23:36.20 76
89 Diane Ingalls JR Windham High School 7:39.1 23:46.09 77
90 Ashley Childs Oxford Hills 7:39.7 23:47.98
91 Hannah Wilkoff FR Brunswick 7:42.5 23:56.80 78
92 Julia Ayer SR Portland 7:43.0 23:58.39 79
93 Anna MacDonald JR Bangor High School 7:43.9 24:01.08 80
94 Hannah Richardson JR Cony High School 7:45.2 24:05.20 81
95 Fiona Hanrahan FR Falmouth 7:48.3 24:14.87 82
96 Carson Battaglia SR Gorham High School 7:49.1 24:17.35 83
97 Margaret Chingos SO Brunswick 7:49.3 24:17.83 84
98 Kristen Werner FR Scarborough 7:50.4 24:21.43 85
99 Giulia Johnson FR Mt. Blue 7:54.7 24:34.72 86
100 Vanessa DiRisi SR Scarborough 7:55.6 24:37.58 87
101 Daniella Niedermeyer SR Cheverus 7:57.2 24:42.60 88
102 Sophie Schuele JR Cheverus 8:10.6 25:24.02 89
103 Gracie Ward SR Mt. Blue 8:17.4 25:45.35 90
104 Jillian Brown SR Cony High School 8:19.5 25:51.82 91
105 Bridget Frazier FR Bangor High School 8:19.7 25:52.31 92
106 Isabella Cook SR Scarborough 8:20.7 25:55.42 93
107 Erin Libby SR Cheverus 8:31.4 26:28.83 94
108 Nhasino Phan SR Cony High School 8:36.8 26:45.43 95
109 Kaley Trask SR Cony High School 8:37.1 26:46.31 96
110 Mandy Ho SO Cheverus 8:42.7 27:03.72 97
111 Ainsley Crimmin SO Portland 9:16.7 28:49.49 98
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
Results - Women Class A
1 Bonny Eagle High School 72 4 8 11 22 27 30 41
Total Time: 1:42:11.67
Average: 20:26.34
2 Falmouth High School 114 1 2 28 40 43 56 82
Total Time: 1:42:45.40
Average: 20:33.08
3 Gorham High School 120 3 15 31 32 39 64 83
Total Time: 1:45:03.00
Average: 21:00.60
4 Camden Hills High School 124 9 14 17 38 46 60 61
Total Time: 1:45:17.40
Average: 21:03.48
5 Mt. Ararat High School 182 21 33 36 45 47 59 66
Total Time: 1:48:48.74
Average: 21:45.75
6 Marshwood High School 182 12 19 44 50 57 68 73
Total Time: 1:47:56.92
Average: 21:35.39
7 Bangor High School 183 5 7 24 71 76 80 92
Total Time: 1:47:57.19
Average: 21:35.44
8 Mt. Blue High School 183 10 13 23 67 70 86 90
Total Time: 1:47:56.69
Average: 21:35.34
9 Windham High School 215 20 37 48 52 58 74 77
Total Time: 1:49:40.28
Average: 21:56.06
10 Portland High School 236 35 42 51 53 55 79 98
Total Time: 1:50:47.48
Average: 22:09.50
11 Scarborough High School 249 6 18 65 75 85 87 93
Total Time: 1:51:40.85
Average: 22:20.17
12 Brunswick High School 262 25 34 62 69 72 78 84
Total Time: 1:52:37.98
Average: 22:31.60
13 Cheverus High School 286 26 29 54 88 89 94 97
Total Time: 1:55:21.75
Average: 23:04.35
14 Cony High School 300 16 49 63 81 91 95 96
Total Time: 1:55:42.17
Average: 23:08.44
2019 Maine State XC Championships - 11/2/2019
Twin Brook
Results
WWW.SUB5.COM - "MAINE'S FIRST SOURCE FOR XC RESULTS"
Event 6 Boys 5000 Meter Run Class A Class A
==================================================================================
Name Year School Avg Mile Finals Points
==================================================================================
Results - Men Class A
1 Lisandro Berry-Gaviria SR Mt. Ararat 5:06.4 15:51.76 1
2 Will Shaughnessy SR Brunswick 5:09.7 16:02.03 2
3 Mahamed Sharif SR Westbrook 5:14.5 16:17.02 3
4 Ben Greene JR Falmouth 5:16.2 16:22.38 4
5 Daniel McCarthy SO Bangor High School 5:17.4 16:26.11 5
6 Benjamin Potter SR Falmouth 5:19.6 16:32.83 6
7 Gordon Doore JR Bangor High School 5:19.6 16:32.91 7
8 Grady Satterfield SO Mt. Ararat 5:21.2 16:37.66 8
9 Tristram Coffin SR Scarborough 5:21.8 16:39.77 9
10 Calvin Cummings SO Gorham High School 5:22.1 16:40.68 10
11 Reed Henderson JR Gorham High School 5:23.8 16:46.01 11
12 Tyler Patterson JR Brunswick 5:23.8 16:46.02 12
13 Zachary Barry SO Scarborough 5:27.6 16:57.82 13
14 Chris Walton SO Biddeford 5:30.5 17:06.62
15 Garrett Erickson-Harris JR Kennebunk 5:31.2 17:08.79 14
16 Abbott Valentine SO Hampden Academy 5:32.2 17:11.91 15
17 Joey Valliere SO Brunswick 5:32.7 17:13.51 16
18 Erik LoSacco JR Scarborough 5:33.0 17:14.54 17
19 Jack Pecoraro SR Westbrook 5:34.4 17:18.88 18
20 Lucas Bergeron SR Mt. Ararat 5:35.5 17:22.26 19
21 Jakob Saucier SR Massabesic 5:36.5 17:25.44 20
22 Aiden Willey SR Bonny Eagle 5:37.0 17:26.97 21
23 Jace Hollenbach JR Mt. Ararat 5:37.4 17:28.06 22
24 Dawson Desrosiers SR Thornton Academy 5:38.7 17:32.23
25 Charlie Collins FR Hampden Academy 5:39.1 17:33.41 23
26 Gavin Sychterz JR Bangor High School 5:39.7 17:35.31 24
27 Josh Lehmann JR Gorham High School 5:40.0 17:36.17 25
28 James Fahey JR Bangor High School 5:40.2 17:36.80 26
29 Justin Tomison SR Bonny Eagle 5:40.5 17:37.85 27
30 Charlie Smith SR Kennebunk 5:41.5 17:40.77 28
31 Fritz Oldenburg SO Bangor High School 5:42.7 17:44.45 29
32 Braden Butler SO Marshwood 5:42.8 17:44.87
33 Joseph Perreault SR Sanford High School 5:42.8 17:44.93 30
34 Nicolas Borelli JR South Portland 5:42.9 17:45.24
35 Alexey Seredin SO Deering High School 5:43.0 17:45.44 31
36 Jesse Cadigan SO Massabesic 5:43.3 17:46.48 32
37 Faran Igani JR Falmouth 5:44.6 17:50.36 33
38 Nate Cohen JR Mt. Ararat 5:44.7 17:50.88 34
39 Michael Smoluk SR Falmouth 5:45.5 17:53.34 35
40 Andrew Chamberland JR Mt. Ararat 5:46.3 17:55.78 36
41 Aiden Simmons JR Brunswick 5:47.1 17:58.22 37
42 Nicholas Quigley SR Kennebunk 5:47.2 17:58.62 38
43 Matthew Pooler SR Massabesic 5:48.3 18:02.01 39
44 William Pulvino SO Scarborough 5:49.0 18:04.03 40
45 Josh Werner SO Sanford High School 5:49.9 18:07.11 41
46 Elijah Karecki JR Massabesic 5:50.6 18:09.13 42
47 Casey Gallant JR Cony High School 5:50.7 18:09.46 43
48 Warren O'Shea JR Scarborough 5:50.9 18:10.17 44
49 Logan Ross SO Falmouth 5:51.2 18:11.13 45
50 Owen Pfaff JR Deering High School 5:51.3 18:11.30 46
51 Liam Niles SR Portland 5:51.5 18:11.83
52 Parker Libby FR Mt. Ararat 5:51.5 18:12.01 47
53 Isaac Tabb SR Deering High School 5:51.7 18:12.54 48
54 Andrew Chingos SR Brunswick 5:53.4 18:17.91 49
55 Grahme Sokoloski SR Hampden Academy 5:53.6 18:18.61 50
56 Parker Williams JR Bonny Eagle 5:53.8 18:19.09 51
57 Baxter Weyand JR Bonny Eagle 5:53.8 18:19.13 52
58 Hunter Lachance JR Kennebunk 5:54.2 18:20.29 53
59 Joey Lancia SR Deering High School 5:54.8 18:22.34 54
60 Camden Bessey SO Westbrook 5:55.3 18:23.60 55
61 Simon Socolow SO Bangor High School 5:55.5 18:24.24 56
62 Flynn Crean FR Kennebunk 5:57.2 18:29.73 57
63 Aiden Pecoraro FR Westbrook 5:58.0 18:32.06 58
64 Myles Quirion SR Cony High School 5:58.4 18:33.30 59
65 Salim Bakar FR Westbrook 5:58.6 18:33.87 60
66 Jacob Ramos SO South Portland 6:00.1 18:38.65
67 Luke Ford SO Falmouth 6:00.9 18:41.21 61
68 Andrew Martin SR Sanford High School 6:01.2 18:41.97 62
69 Adam Bendetson FR Scarborough 6:01.3 18:42.41 63
70 Anthony Mason JR Bonny Eagle 6:01.9 18:44.22 64
71 Anthony Breton SR Bonny Eagle 6:02.0 18:44.48 65
72 Zackery Wellman JR Bangor High School 6:02.0 18:44.60 66
73 Andrew Sirois SO Bonny Eagle 6:02.2 18:45.25 67
74 Evan Demott JR Messalonskee 6:02.9 18:47.32 68
75 Dylan Flewelling JR Messalonskee 6:02.9 18:47.48 69
76 Jacob Pelletier SO Cony High School 6:03.0 18:47.74 70
77 Hayden Thibeault SR Camden Hills 6:04.1 18:51.19
78 Travis Czapiga JR Hampden Academy 6:04.2 18:51.44 71
79 Lucien Beardsley FR Gorham High School 6:04.4 18:51.99 72
80 Caden Cote SO Messalonskee 6:04.6 18:52.60 73
81 Elijah Ross SR Messalonskee 6:04.9 18:53.71 74
82 Owen Richards JR Deering High School 6:05.6 18:55.81 75
83 Ian Orsmond JR Camden Hills 6:05.8 18:56.43
84 Andrew Modery SR Brewer High School 6:07.7 19:02.42 76
85 Benjamin Cassellius JR Scarborough 6:08.9 19:05.92 77
86 William McPherson SR Messalonskee 6:10.7 19:11.47 78
87 Ryan Brennan SO Sanford High School 6:10.7 19:11.72 79
88 William Keene SR Kennebunk 6:11.0 19:12.40 80
89 Charles Berry JR Westbrook 6:11.0 19:12.64 81
90 Ian Sampson FR Massabesic 6:12.5 19:17.17 82
91 Adam Nussbaum JR Brunswick 6:12.8 19:18.23 83
92 Gavin Perro SR Sanford High School 6:14.6 19:23.56 84
93 Tieran Croft SO Messalonskee 6:16.5 19:29.53 85
94 Andrew Tinkham SR Gorham High School 6:18.1 19:34.46 86
95 Brodi Freeman SO Cony High School 6:18.3 19:35.09 87
96 Ethan Prichard FR Kennebunk 6:19.9 19:40.19 88
97 Deven Abrams SO Deering High School 6:20.9 19:43.24 89
98 Lewis Fink SO Sanford High School 6:21.2 19:44.35 90
99 Christian Larson JR Hampden Academy 6:21.7 19:45.66 91
100 Sovannarith Chap SR Massabesic 6:22.7 19:48.89 92
101 Miles Woodbury FR Falmouth 6:24.0 19:53.02 93
102 Eli Palmer FR Brunswick 6:24.1 19:53.37 94
103 Michael D'Amico SO Messalonskee 6:24.7 19:54.97 95
104 Tyler Kahkonen JR Brewer High School 6:24.7 19:55.23 96
105 Samuel Fleming SR Massabesic 6:25.5 19:57.60 97
106 Lenox Cummings JR Brewer High School 6:26.1 19:59.54 98
107 Jacob Vitale SO Sanford High School 6:26.1 19:59.57 99
108 Bryan Frost JR Hampden Academy 6:27.3 20:03.09 100
109 Christian Tardy FR Brewer High School 6:30.6 20:13.49 101
110 Finn Wardwell JR Brewer High School 6:32.2 20:18.27 102
111 Logan Geiser JR Brewer High School 6:33.4 20:22.26 103
112 Sam Stroup JR Brewer High School 6:33.8 20:23.32 104
113 Sam Coffin FR Cony High School 6:34.3 20:24.78 105
114 James Tedder FR Deering High School 6:36.3 20:31.23 106
115 Jon Dalessandro SO Westbrook 6:43.3 20:52.80 107
116 Gabriel Fiske JR Hampden Academy 6:47.5 21:05.86 108
117 Evan Galego SR Cony High School 6:48.8 21:10.09 109
118 Evan Russo SO Gorham High School 6:49.3 21:11.55 110
119 Isaiah Breitmeyer SO Cony High School 7:21.9 22:52.84 111
120 Madison Brown JR Gorham High School 7:33.0 23:27.18 112
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
Results - Men Class A
1 Mt. Ararat High School 84 1 8 19 22 34 36 47
Total Time: 1:25:10.62
Average: 17:02.13
2 Bangor High School 91 5 7 24 26 29 56 66
Total Time: 1:25:55.58
Average: 17:11.12
3 Brunswick High School 116 2 12 16 37 49 83 94
Total Time: 1:26:17.69
Average: 17:15.54
4 Falmouth High School 123 4 6 33 35 45 61 93
Total Time: 1:26:50.04
Average: 17:22.01
5 Scarborough High School 123 9 13 17 40 44 63 77
Total Time: 1:27:06.33
Average: 17:25.27
6 Kennebunk High School 190 14 28 38 53 57 80 88
Total Time: 1:29:38.20
Average: 17:55.64
7 Westbrook High School 194 3 18 55 58 60 81 107
Total Time: 1:29:05.43
Average: 17:49.09
8 Gorham High School 204 10 11 25 72 86 110 112
Total Time: 1:29:29.31
Average: 17:53.87
9 Bonny Eagle High School 215 21 27 51 52 64 65 67
Total Time: 1:30:27.26
Average: 18:05.46
10 Massabesic High School 215 20 32 39 42 82 92 97
Total Time: 1:30:40.23
Average: 18:08.05
11 Hampden Academy 250 15 23 50 71 91 100 108
Total Time: 1:31:41.03
Average: 18:20.21
12 Deering High School 254 31 46 48 54 75 89 106
Total Time: 1:31:27.43
Average: 18:17.49
13 Sanford High School 296 30 41 62 79 84 90 99
Total Time: 1:33:09.29
Average: 18:37.86
14 Messalonskee High School 362 68 69 73 74 78 85 95
Total Time: 1:34:32.58
Average: 18:54.52
15 Cony High School 364 43 59 70 87 105 109 111
Total Time: 1:35:30.37
Average: 19:06.08
16 Brewer High School 473 76 96 98 101 102 103 104
Total Time: 1:39:28.95
Average: 19:53.79
2019 Maine State XC Championships - 11/2/2019
Twin Brook
Results
WWW.SUB5.COM - "MAINE'S FIRST SOURCE FOR XC RESULTS"
Event 1 Girls 5000 Meter Run Class B Class B
==================================================================================
Name Year School Avg Mile Finals Points
==================================================================================
Results - Women Class B
1 Lila Gaudrault JR Cape Elizabeth 6:13.3 19:19.62 1
2 Charlotte DeGeorge FR Cape Elizabeth 6:28.8 20:07.87 2
3 Marin Provencher SR Greely High School 6:31.1 20:14.84 3
4 Anna Jandreau FR Presque Isle 6:38.9 20:39.32
5 Kate Pinette JR Wells High School 6:39.7 20:41.74
6 Alana Nataluk SO Fryeburg Academy 6:41.3 20:46.59
7 Charlotte Taylor FR Greely High School 6:41.6 20:47.62 4
8 Abby Hollis FR Greely High School 6:41.8 20:48.12 5
9 Olivia Ouellette SR Poland 6:42.8 20:51.46 6
10 Olivia Tiner JR Winslow High School 6:44.4 20:56.19 7
11 Callan Eason FR Mount Desert 6:46.9 21:04.00 8
12 Caitlin MacPherson SR Ellsworth 6:46.9 21:04.06 9
13 Kayley Bell FR Caribou High School 6:48.8 21:09.88 10
14 Mia Turkington SR Poland 6:50.6 21:15.50 11
15 Katelyn Osborne SR Mount Desert 6:51.6 21:18.71 12
16 Sydney Fogg SR York High School 6:52.0 21:19.98 13
17 Lydia Branson FR Cape Elizabeth 6:52.3 21:20.91 14
18 Katie Hankinson FR Greely High School 6:53.2 21:23.67 15
19 Abby Williams FR Waterville 6:53.6 21:24.85
20 Olivia Johnson JR Mount Desert 6:55.6 21:31.04 16
21 Bailey Coates SR Spruce Mountain 6:56.5 21:33.86
22 Jane Dawson JR Freeport 6:57.5 21:37.01 17
23 Jillian Wight FR Freeport 6:57.6 21:37.24 18
24 Mara Lamprey SR York High School 6:57.8 21:37.97 19
25 Rachelle Swanson SR Mount Desert 6:58.8 21:40.96 20
26 Summer Sayward JR Wells High School 6:59.4 21:42.98
27 Marcella Hesser SO Cape Elizabeth 6:59.6 21:43.66 21
28 Sadie Cowles SR Yarmouth 7:01.0 21:47.82 22
29 Piper Soares FR Mount Desert 7:01.7 21:50.19 23
30 Maddie Marston JR Yarmouth 7:03.0 21:53.98 24
31 Olivia Parent JR Medomak 7:04.5 21:58.79 25
32 Anna Bateman SO Hermon High School 7:04.9 22:00.11 26
33 Ava Petrin SR Leavitt 7:07.4 22:07.71
34 Grace Munger SO Mount Desert 7:09.1 22:13.01 27
35 Serena Blasius SR Medomak 7:10.5 22:17.24 28
36 Mary Psyhogeos JR Yarmouth 7:10.6 22:17.68 29
37 Sophia Taylor FR Mount Desert 7:11.9 22:21.71 30
38 Addison Hounchell JR Yarmouth 7:13.6 22:26.95 31
39 LiSha Powell FR Poland 7:14.2 22:28.91 32
40 Mackenzie Emerson JR Medomak 7:14.2 22:28.93 33
41 Grace Beecher SR York High School 7:14.8 22:30.65 34
42 Katie Whittier SO Freeport 7:15.1 22:31.81 35
43 Lucy Kocev FR York High School 7:17.2 22:38.11 36
44 Mary Kocev SR York High School 7:17.4 22:38.67 37
45 Elsa Blease JR Freeport 7:18.2 22:41.22 38
46 Annie Roach FR Old Town 7:18.4 22:42.08
47 Meghan Hirsch JR York High School 7:19.8 22:46.19 39
48 Casey Carter FR Ellsworth 7:20.3 22:47.93 40
49 Emma Abbott SR Freeport 7:20.8 22:49.52 41
50 Juniper Fowler FR Belfast 7:20.9 22:49.79
51 Allison Brown SO Freeport 7:21.7 22:52.18 42
52 Charlotte Grimes SO York High School 7:22.8 22:55.53 43
53 Elsa Dean-Muncie JR Greely High School 7:23.0 22:56.18 44
54 Emily Mahoney SO Medomak 7:23.7 22:58.27 45
55 Victoria Richards JR Lawrence 7:23.8 22:58.77
56 Sophia Solmos SR Yarmouth 7:25.5 23:04.00 46
57 Ashlyn Poulin FR Gardiner 7:27.2 23:09.41
58 Zoe Evans JR Cape Elizabeth 7:27.9 23:11.52 47
59 Abby Mazgaj JR Ellsworth 7:27.9 23:11.55 48
60 Nevaeh Longchamps SR Poland 7:28.5 23:13.19 49
61 Vanessa Norris SO Winslow High School 7:30.8 23:20.31 50
62 Emily Eastman SR Nok 7:30.8 23:20.60
63 Hannah Nadeau SO John Bapst 7:33.5 23:28.73
64 Katrina Salch SR Caribou High School 7:34.2 23:30.90 51
65 Tressa Salch FR Caribou High School 7:34.2 23:30.99 52
66 Caroline Mazgaj FR Ellsworth 7:34.5 23:31.83 53
67 Izabelle Trefts SO Old Town 7:36.0 23:36.53
68 Anna Thornton JR Yarmouth 7:36.3 23:37.61 54
69 Trinity Montigny SR Ellsworth 7:37.5 23:41.19 55
70 Mikala McIntyre JR Erskine Academy 7:38.9 23:45.68
71 Annmarie Limberger SO Waterville 7:40.9 23:51.70
72 Ivy Riopelle FR Caribou High School 7:42.4 23:56.39 56
73 Emma Farnham SO Winslow High School 7:44.2 24:02.11 57
74 Caitlin Maddocks JR Belfast 7:44.7 24:03.49
75 Leah MacPherson FR Ellsworth 7:46.4 24:09.01 58
76 Danielle Cyr SR Caribou High School 7:47.7 24:12.92 59
77 Genevieve Depke SR Cape Elizabeth 7:48.5 24:15.51 60
78 Surya Amundsen JR Waterville 7:49.7 24:19.29
79 Lydia Dorman SR Hermon High School 7:52.4 24:27.53 61
80 Fiona Barry FR Greely High School 7:52.4 24:27.67 62
81 Anna Gray FR Hermon High School 7:53.3 24:30.32 63
82 Chloe Butzel SR Cape Elizabeth 7:57.5 24:43.25 64
83 Keya Amundsen SO Waterville 7:58.5 24:46.36
84 Anna Raley SR Greely High School 8:00.7 24:53.32 65
85 Sara Shea JR Ellsworth 8:00.8 24:53.78 66
86 Chloe Sleeper SO Caribou High School 8:01.4 24:55.55 67
87 Lindsay Moulton SO Winslow High School 8:02.2 24:58.03 68
88 Emma Turkington SO Poland 8:02.4 24:58.57 69
89 Miranda Maung JR Poland 8:05.3 25:07.62 70
90 Emma Stewart SR Caribou High School 8:05.7 25:08.86 71
91 Evelyn Miller SO Poland 8:11.2 25:25.98 72
92 Eleanor Battarbee FR Freeport 8:14.0 25:34.66 73
93 Katie Stevens SR Winslow High School 8:14.1 25:34.83 74
94 Laci Peavey SO Medomak 8:24.2 26:06.40 75
95 Kaci Fortin SO Winslow High School 8:28.2 26:18.89 76
96 Mckayla Fortin SO Winslow High School 8:28.3 26:19.12 77
97 Lindsey Smith SR Yarmouth 8:44.9 27:10.67 78
98 Leah Crosby SO Hermon High School 8:47.7 27:19.22 79
99 Jayla Robinson JR Medomak 8:52.3 27:33.52 80
100 Kassi Soule SO Medomak 9:14.1 28:41.32 81
101 Devyn Robinson FR Hermon High School 9:35.7 29:48.52 82
102 Caleigh Tasker FR Hermon High School 9:41.5 30:06.66 83
103 Aniah Moore SO Hermon High School 9:44.2 30:14.86 84
-- Margo Kenyon JR Leavitt DNF
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
Results - Women Class B
1 Greely High School 71 3 4 5 15 44 62 65
Total Time: 1:46:10.43
Average: 21:14.09
2 Mount Desert Island HighS 79 8 12 16 20 23 27 30
Total Time: 1:47:24.90
Average: 21:28.98
3 Cape Elizabeth High Schoo 85 1 2 14 21 47 60 64
Total Time: 1:45:43.58
Average: 21:08.72
4 York High School 139 13 19 34 36 37 39 43
Total Time: 1:50:45.38
Average: 22:09.08
5 Freeport High School 149 17 18 35 38 41 42 73
Total Time: 1:51:16.80
Average: 22:15.36
6 Yarmouth High School 152 22 24 29 31 46 54 78
Total Time: 1:51:30.43
Average: 22:18.09
7 Poland Regional High Scho 167 6 11 32 49 69 70 72
Total Time: 1:52:47.63
Average: 22:33.53
8 Ellsworth High School 205 9 40 48 53 55 58 66
Total Time: 1:54:16.56
Average: 22:51.32
9 Medomak Valley High Schoo 206 25 28 33 45 75 80 81
Total Time: 1:55:49.63
Average: 23:09.93
10 Caribou High School 228 10 51 52 56 59 67 71
Total Time: 1:56:21.08
Average: 23:16.22
11 Winslow High School 256 7 50 57 68 74 76 77
Total Time: 1:58:51.47
Average: 23:46.30
12 Hermon High School 311 26 61 63 79 82 83 84
Total Time: 2:08:05.70
Average: 25:37.14
2019 Maine State XC Championships - 11/2/2019
Twin Brook
Results
WWW.SUB5.COM - "MAINE'S FIRST SOURCE FOR XC RESULTS"
Event 2 Boys 5000 Meter Run Class B Class B
==================================================================================
Name Year School Avg Mile Finals Points
==================================================================================
Results - Men Class B
1 Jack Bassett SR Cape Elizabeth 5:22.1 16:40.53 1
2 Jarrett Gulden SR Lincoln Academy 5:22.6 16:42.17 2
3 Griffin Allaire SR Wells High School 5:25.9 16:52.25 3
4 Riley Franklin SR Greely High School 5:29.3 17:03.12 4
5 Sam Wilson JR Greely High School 5:29.4 17:03.33 5
6 Martin Horne JR Freeport 5:29.6 17:03.85 6
7 Eli Hultstrom SR York High School 5:29.9 17:04.85 7
8 Josiah Martin SR Lincoln Academy 5:35.7 17:22.81 8
9 Jordan Duplissie JR Caribou High School 5:37.6 17:28.65 9
10 Odeh Rizkallah SR Yarmouth 5:38.5 17:31.41 10
11 Alex Hames JR York High School 5:38.9 17:32.74 11
12 Leif Harvey JR Greely High School 5:39.1 17:33.52 12
13 Ponce Saltysiak JR Mount Desert 5:40.8 17:38.66 13
14 Joe Neal SO York High School 5:41.0 17:39.23 14
15 Elias Leggat-Barr JR Greely High School 5:41.6 17:41.07 15
16 Josiah Webber JR Lawrence 5:41.9 17:42.06 16
17 Jon Genrich JR Mount Desert 5:41.9 17:42.13 17
18 Sam York FR Mount Desert 5:42.4 17:43.61 18
19 Calvin Partin SR Mount Desert 5:42.5 17:43.87 19
20 Brady Harrod SR York High School 5:43.5 17:47.12 20
21 Ben Zapsky SR Hermon High School 5:43.9 17:48.35 21
22 Covey Dufort SR Wells High School 5:46.9 17:57.60 22
23 Dylan Fowler JR Hermon High School 5:47.3 17:58.85 23
24 Indie Brogan FR Wells High School 5:47.3 17:58.87 24
25 Ethan Holmquist SR Caribou High School 5:47.5 17:59.47 25
26 Cameron Nelson SR Lincoln Academy 5:47.7 18:00.11 26
27 Owen Patry SO Cape Elizabeth 5:47.8 18:00.43 27
28 Ricky Perruzzi JR Cape Elizabeth 5:48.5 18:02.56 28
29 Atticus Smith SR Greely High School 5:48.7 18:03.34 29
30 Kaleb Brackley-Prouty SR Lincoln Academy 5:49.2 18:04.93 30
31 Connor Daigle SO Medomak 5:49.6 18:06.12
32 Austin Bennett SR York High School 5:50.0 18:07.30 31
33 Jake Twigg SO Poland 5:50.0 18:07.34
34 Stephen Grierson SR Mount Desert 5:50.5 18:08.73 32
35 Josiah Mackaman SR York High School 5:50.5 18:08.95 33
36 Miles Cannon SO Belfast 5:51.2 18:10.94 34
37 Henry Horne FR Freeport 5:51.3 18:11.34 35
38 Michael Cyr SO Caribou High School 5:51.6 18:12.29 36
39 Aidan Pryor JR Morse High School 5:51.7 18:12.66
40 Wyatt Fessler SO GNG 5:51.8 18:12.90
41 Vaughn Lindenau SO Cape Elizabeth 5:53.7 18:18.72 37
42 Nate Davis JR Freeport 5:54.1 18:20.01 38
43 Liam Scanlon JR Morse High School 5:54.9 18:22.38
44 Noah Koch SO Waterville 5:55.9 18:25.59
45 Finn Thelen SO Morse High School 5:56.8 18:28.51
46 Calvin Nelson JR Ellsworth 5:58.4 18:33.25 39
47 Gabe Sarno JR York High School 5:58.8 18:34.65 40
48 Allen Wheaton SO John Bapst 5:59.1 18:35.62
49 Matthew Shea SR Ellsworth 5:59.5 18:36.91 41
50 Malachai Willey JR Caribou High School 5:59.7 18:37.26 42
51 Mason Soares JR Mount Desert 6:00.3 18:39.34 43
52 Ian Meserve SO Hermon High School 6:00.6 18:40.35 44
53 Sam True SR Lincoln Academy 6:01.6 18:43.38 45
54 Isaac Dinnerstein JR Cape Elizabeth 6:01.7 18:43.77 46
55 Dakota Clark SO Hermon High School 6:01.9 18:44.36 47
56 Eamon Goscinski JR Belfast 6:02.0 18:44.45 48
57 Jason Wickett SO Hermon High School 6:02.0 18:44.60 49
58 Hayden MacArthur FR Greely High School 6:02.1 18:44.94 50
59 Harrison Pendleton JR Yarmouth 6:02.2 18:45.20 51
60 Ben Colello FR Cape Elizabeth 6:03.1 18:48.03 52
61 Philip Alyokhin SO Old Town 6:05.1 18:54.14 53
62 Andrew Turlo FR Waterville 6:05.2 18:54.37
63 Nick Choate FR Erskine Academy 6:05.3 18:54.69 54
64 Colin Senger JR Yarmouth 6:06.1 18:57.21 55
65 Nicholas Cormier JR Ellsworth 6:06.7 18:59.03 56
66 Heath Cockburn SR Freeport 6:07.8 19:02.50 57
67 Lincoln Truesdale JR Yarmouth 6:08.7 19:05.39 58
68 Caleb Hunter SR Freeport 6:09.9 19:09.01 59
69 Seth Lister FR Caribou High School 6:10.3 19:10.44 60
70 Keegan O'Grady JR Cape Elizabeth 6:10.5 19:10.92 61
71 Colby Lacasse SO Ellsworth 6:11.3 19:13.35 62
72 Jude Mosher JR Presque Isle 6:12.5 19:17.10
73 Vernon Smith FR Lincoln Academy 6:12.5 19:17.21 63
74 Max Pottle SR Hermon High School 6:13.7 19:20.98 64
75 Jeremy Brogan SR Freeport 6:14.2 19:22.50 65
76 Kelby Austin Young JR Erskine Academy 6:14.6 19:23.72 66
77 Riley Iris SR Greely High School 6:16.1 19:28.29 67
78 Joseph Morin JR Waterville 6:18.2 19:34.90
79 Jack DiRusso FR Freeport 6:18.5 19:35.92 68
80 Dan LaMourie SR Yarmouth 6:18.9 19:37.15 69
81 Alex DeWitt SO Ellsworth 6:23.1 19:50.16 70
82 Nick Letourneau SR Old Town 6:23.9 19:52.53 71
83 Spencer Gordon FR Old Town 6:24.0 19:53.00 72
84 Gary Moline SR Belfast 6:24.4 19:54.26 73
85 Zephyr Lani-Caputo FR Erskine Academy 6:24.8 19:55.35 74
86 Ephraim Willey FR Caribou High School 6:26.1 19:59.32 75
87 Clayton Allen SO Erskine Academy 6:26.3 19:59.93 76
88 Joseph Potter SR Belfast 6:28.1 20:05.53 77
89 Gus Madson SR Wells High School 6:28.4 20:06.63 78
90 Cade Robison SR Yarmouth 6:30.7 20:13.84 79
91 Liam Card FR Lincoln Academy 6:31.4 20:15.86 80
92 Graham Bridges SR Wells High School 6:31.5 20:16.16 81
93 Jack Kaszubinsky SO Wells High School 6:31.7 20:16.70 82
94 Colin Day JR Lawrence 6:33.6 20:22.60 83
95 Deus Moreau SO Caribou High School 6:34.0 20:23.93 84
96 Jacob Wildes SR Hermon High School 6:35.3 20:27.89 85
97 Sami Rizkallah FR Yarmouth 6:37.8 20:35.87 86
98 Kaden McIntyre SO Erskine Academy 6:38.7 20:38.54 87
99 Gage Smith SR Old Town 6:39.9 20:42.22 88
100 Connor May FR Old Town 6:40.5 20:44.07 89
101 Cody Parker JR Mount Desert 6:40.7 20:44.65 90
102 Andrew Robinson SR Erskine Academy 6:42.2 20:49.38 91
103 Ryan Robinson SO Wells High School 6:42.8 20:51.23 92
104 Samuel Koch SR Old Town 6:43.1 20:52.25 93
105 Drew Pierson FR Ellsworth 6:44.9 20:57.99 94
106 Elias Howard SO Belfast 6:51.1 21:17.08 95
107 Trey Goodwin SO Lawrence 6:51.7 21:18.94 96
108 Randall Chamberlain JR Lawrence 6:54.1 21:26.42 97
109 Bryce Carter JR Ellsworth 6:56.4 21:33.44 98
110 Wesley Dyer SO Belfast 6:58.1 21:38.90 99
111 Nicholas Ritchie SO Belfast 7:07.4 22:07.74 100
112 Wyatt Byther FR Old Town 7:26.4 23:06.63 101
113 Zachary Delile JR Lawrence 7:58.5 24:46.40 102
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
Results - Men Class B
1 Greely High School 65 4 5 12 15 29 50 67
Total Time: 1:27:24.38
Average: 17:28.88
2 York High School 83 7 11 14 20 31 33 40
Total Time: 1:28:11.24
Average: 17:38.25
3 Mount Desert Island HighS 99 13 17 18 19 32 43 90
Total Time: 1:28:57.00
Average: 17:47.40
4 Lincoln Academy 111 2 8 26 30 45 63 80
Total Time: 1:28:53.40
Average: 17:46.68
5 Cape Elizabeth High Schoo 139 1 27 28 37 46 52 61
Total Time: 1:29:46.01
Average: 17:57.21
6 Caribou High School 172 9 25 36 42 60 75 84
Total Time: 1:31:28.11
Average: 18:17.63
7 Hermon High School 184 21 23 44 47 49 64 85
Total Time: 1:31:56.51
Average: 18:23.31
8 Freeport High School 195 6 35 38 57 59 65 68
Total Time: 1:31:46.71
Average: 18:21.35
9 Wells High School 208 3 22 24 78 81 82 92
Total Time: 1:33:11.51
Average: 18:38.31
10 Yarmouth High School 243 10 51 55 58 69 79 86
Total Time: 1:33:56.36
Average: 18:47.28
11 Ellsworth High School 268 39 41 56 62 70 94 98
Total Time: 1:35:12.70
Average: 19:02.54
12 Belfast Area High School 327 34 48 73 77 95 99 100
Total Time: 1:38:12.26
Average: 19:38.46
13 Erskine Academy 357 54 66 74 76 87 91
Total Time: 1:38:52.23
Average: 19:46.45
14 Old Town High School 373 53 71 72 88 89 93 101
Total Time: 1:40:05.96
Average: 20:01.20
15 Lawrence High School 394 16 83 96 97 102
Total Time: 1:45:36.42
Average: 21:07.29
2019 Maine State XC Championships - 11/2/2019
Twin Brook
Results
WWW.SUB5.COM - "MAINE'S FIRST SOURCE FOR XC RESULTS"
Event 3 Girls 5000 Meter Run Class C Class C
==================================================================================
Name Year School Avg Mile Finals Points
==================================================================================
Results - Women Class C
1 Olivia Reynolds JR Maine Coast HS 6:21.3 19:44.66 1
2 Thea Crowley FR George Stevens 6:33.9 20:23.76
3 Erin Gerbi JR Orono High School 6:34.3 20:24.95 2
4 Kiara Audette JR Traip Academy 6:40.8 20:45.13
5 Sophie O'Clair JR Maranacook 6:46.0 21:01.23 3
6 Megan Gerbi FR Orono High School 6:55.4 21:30.34 4
7 Julia White JR Orono High School 6:57.0 21:35.56 5
8 Nora White SO Orono High School 6:57.7 21:37.51 6
9 Emma Haims SO Maine Coast HS 7:01.3 21:48.92 7
10 Lina Martinez Nocito FR Maranacook 7:02.9 21:53.83 8
11 Jillian Schmelzer SR Winthrop 7:03.3 21:55.11 9
12 Madison Forgue JR Winthrop 7:04.0 21:57.11 10
13 Teagan Ewings SR Houlton/GHCA 7:05.0 22:00.20 11
14 Leah Wescott JR Richmond 7:05.1 22:00.50
15 Dolcie Tanguay JR MSSM 7:09.7 22:14.90 12
16 Ava Teegarden SR Maine Coast HS 7:11.8 22:21.46 13
17 Mamie Whittier JR Maine Coast HS 7:12.8 22:24.59 14
18 Peyton Estes FR Madison High School 7:13.7 22:27.37
19 Anna Wildes SR Waynflete School 7:13.9 22:28.04 15
20 Sarah Brown JR Saint Dominic 7:16.8 22:37.03
21 Katherine Kohtala FR Orono High School 7:19.1 22:44.01 16
22 Holly Hunt FR Monmouth Academy 7:21.2 22:50.68 17
23 Emmalyne Drake JR Houlton/GHCA 7:21.6 22:51.95 18
24 Madison McCarthy SO MSSM 7:21.8 22:52.40 19
25 Blythe Thompson SO Waynflete School 7:23.1 22:56.43 20
26 Sage Fortin FR Winthrop 7:23.2 22:56.69 21
27 Nora Goldberg-Courtney SO Maine Coast HS 7:23.4 22:57.39 22
28 Kaitlin Hunt SR Monmouth Academy 7:25.7 23:04.73 23
29 Sophie McVicar JR Calais High School 7:28.2 23:12.36
30 Kelsey Benjamin SR Bangor Christian 7:29.1 23:15.09
31 Mira Kelly FR Fort Kent 7:30.1 23:18.15 24
32 Amneh Wise JR Orono High School 7:31.4 23:22.42 25
33 Grace Broughton JR George Stevens 7:31.7 23:23.24
34 Myla McLain SR Maine Coast HS 7:31.8 23:23.68 26
35 Olivea Bean JR Hall Dale 7:32.8 23:26.60
36 Lydia Roy JR Monmouth Academy 7:33.2 23:27.78 27
37 Emma Collins 21 NYA 7:33.8 23:29.79
38 Glory Blethen JR Boothbay-Wiscasset 7:34.1 23:30.66
39 Emma Landry SO Fort Kent 7:34.5 23:31.98 28
40 Ellie Smith JR Fort Kent 7:38.7 23:44.99 29
41 Jenna Badeau SO Maranacook 7:40.1 23:49.29 30
42 Madison Miller JR Washburn 7:41.1 23:52.53
43 Ellie Simmons JR Waynflete School 7:41.4 23:53.36 31
44 Katie Owen SR Orono High School 7:43.8 24:00.95 32
45 Maura Taylor SR Maranacook 7:44.6 24:03.39 33
46 Olivia Clough SR Madison High School 7:45.0 24:04.45
47 Isabella Coulombe SR Oak Hill 7:46.3 24:08.52
48 Allyson Lewis FR Monmouth Academy 7:46.4 24:08.79 34
49 Maddie Landry JR Waynflete School 7:46.5 24:09.10 35
50 Makenna Cooley SO Houlton/GHCA 7:46.6 24:09.61 36
51 Mackenzie Grant FR Monmouth Academy 7:48.9 24:16.53 37
52 Jaydin Anderson FR Machias 7:48.9 24:16.69
53 Ellie Grant SO Houlton/GHCA 7:50.0 24:20.16 38
54 Maya Deming SR Winthrop 7:50.5 24:21.79 39
55 Chloe Dwinal JR Monmouth Academy 7:51.4 24:24.37 40
56 Annika Reynolds Fort Fairfield 7:53.0 24:29.36
57 Alexandria White Fort Fairfield 7:56.5 24:40.30
58 Milica Samardzic JR MSSM 7:58.6 24:46.75 41
59 Josie Czuj JR George Stevens 7:59.8 24:50.50
60 Lauran Cook SR Calais High School 8:04.4 25:04.81
61 Caroline Welch SR Maranacook 8:06.0 25:09.85 42
62 Evyn Lally FR MSSM 8:07.9 25:15.80 43
63 Ashlyn Cashman FR Narraguagus 8:08.4 25:17.21
64 Claire DiNapoli JR Waynflete School 8:09.2 25:19.84 44
65 Bonnie-Rose Dairaine SO Maine Coast HS 8:09.5 25:20.80 45
66 Mya Eno JR Fort Kent 8:09.6 25:20.92 46
67 Annabelle Reardon FR Fort Kent 8:10.1 25:22.50 47
68 Alexis Emery SR Winthrop 8:11.3 25:26.28 48
69 Hannah Nelson SR MSSM 8:12.9 25:31.34 49
70 Dayana Ortiz SR Narraguagus 8:13.6 25:33.31
71 Julia Werner SO Waynflete School 8:16.7 25:43.09 50
72 lily cannell SO Maranacook 8:18.3 25:48.16 51
73 Emily Wagg SR Waynflete School 8:21.5 25:57.82 52
74 Jeannelle Ross SR Houlton/GHCA 8:23.5 26:04.24 53
75 Olivia Vance SO Winthrop 8:28.0 26:18.26 54
76 Jasmine Deal SR MSSM 8:28.3 26:19.18 55
77 Violet Mahar-Littell FR MSSM 8:31.1 26:27.81 56
78 Ruby Nelson FR Maranacook 8:43.8 27:07.35 57
79 Sam Allen SR Winthrop 8:55.0 27:41.98 58
80 Amber Currie SR Monmouth Academy 9:10.1 28:29.01 59
81 Breanna Beaulieu SR Fort Kent 10:10.3 31:36.12 60
82 Hope Royal SO Houlton/GHCA 10:35.8 32:55.34 61
83 Kennedy Ashby SR Fort Kent 10:51.1 33:42.77 62
-- Ashlee Morang SO Shead High School DNF
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
Results - Women Class C
1 Orono High School 33 2 4 5 6 16 25 32
Total Time: 1:47:52.37
Average: 21:34.48
2 Maine Coast Waldorf HighS 57 1 7 13 14 22 26 45
Total Time: 1:49:17.02
Average: 21:51.41
3 Maranacook Community High 116 3 8 30 33 42 51 57
Total Time: 1:55:57.59
Average: 23:11.52
4 Winthrop High School 127 9 10 21 39 48 54 58
Total Time: 1:56:36.98
Average: 23:19.40
5 Monmouth Academy 138 17 23 27 34 37 40 59
Total Time: 1:57:48.52
Average: 23:33.71
6 Waynflete School 145 15 20 31 35 44 50 52
Total Time: 1:58:46.77
Average: 23:45.36
7 Houlton/Gr. Houlton CA 156 11 18 36 38 53 61
Total Time: 1:59:26.16
Average: 23:53.24
8 Maine School of Science & 164 12 19 41 43 49 55 56
Total Time: 2:00:41.19
Average: 24:08.24
9 Fort Kent High School 174 24 28 29 46 47 60 62
Total Time: 2:01:18.54
Average: 24:15.71
2019 Maine State XC Championships - 11/2/2019
Twin Brook
Results
WWW.SUB5.COM - "MAINE'S FIRST SOURCE FOR XC RESULTS"
Event 4 Boys 5000 Meter Run Class C Class C
==================================================================================
Name Year School Avg Mile Finals Points
==================================================================================
Results - Men Class C
1 Will Perkins SR Boothbay-Wiscasset 5:31.8 17:10.72 1
2 Aidan Laviolette SO Lisbon High School 5:33.6 17:16.34 2
3 Seamus Woodruff JR Maine Coast HS 5:35.0 17:20.68 3
4 Kyle McClellan SO Orono High School 5:42.5 17:43.89 4
5 Thorin Saucier JR Orono High School 5:47.0 17:57.83 5
6 James Cognata FR Winthrop 5:47.3 17:58.75 6
7 Aiden Kusche SR Maine Coast HS 5:47.4 17:59.25 7
8 Sol Lorio FR George Stevens 5:48.6 18:02.89 8
9 Jacob Butterfield SR Mt. Abram 5:50.7 18:09.36
10 Colby Pawson SO Orono High School 5:50.8 18:09.87 9
11 Bryan Stark-Chessa FR Maine Coast HS 5:51.0 18:10.41 10
12 John Miles Muentener SO Maine Coast HS 5:51.1 18:10.84 11
13 William Levasseur JR Saint Dominic 5:51.7 18:12.68
14 Clark Morrison SO George Stevens 5:52.5 18:15.03 12
15 Blaine Wilkens JR Dirigo High School 5:54.5 18:21.16 13
16 Joe Crocker JR Monmouth Academy 5:55.1 18:23.25 14
17 Tucker Ellis SR Orono High School 5:55.4 18:24.03 15
18 Luke Barnes JR Sumner 5:55.9 18:25.48
19 Chris Hamblett 21 NYA 5:55.9 18:25.68 16
20 Payson Rienhardt FR Dexter 5:57.0 18:29.07 17
21 Hunter Burkhardt SO Lisbon High School 5:57.3 18:29.99 18
22 Louis Walker SO Maine Coast HS 5:58.0 18:31.99 19
23 Nathan Chatterton JR Boothbay-Wiscasset 5:59.1 18:35.68 20
24 Caden Mattson SR George Stevens 6:01.0 18:41.57 21
25 Daniel Ross SO Houlton/GHCA 6:01.9 18:44.40
26 Josh Gosselin SO Oak Hill 6:02.1 18:45.02
27 Jake Ellis SO Dirigo High School 6:02.4 18:45.66 22
28 Levi Lilienthal JR Waynflete School 6:03.1 18:47.94
29 Ian Renwick JR George Stevens 6:03.4 18:48.84 23
30 Logan Carter JR Sumner 6:03.6 18:49.46
31 Miguel Sanclemente JR Fort Kent 6:03.7 18:49.80
32 Jeremy Stone JR Houlton/GHCA 6:04.7 18:52.94
33 Eli Ewer JR Orono High School 6:04.9 18:53.72 24
34 Loal Vance SR Winthrop 6:05.7 18:56.13 25
35 Evan LeConey SR Telstar High School 6:05.9 18:56.60
36 Brosnan Comeau FR Monmouth Academy 6:08.4 19:04.35 26
37 Owen Libby JR Dirigo High School 6:08.4 19:04.39 27
38 Nolan Mabee SR Orono High School 6:08.9 19:05.87 28
39 Mark D'Alessandro SR Saint Dominic 6:09.0 19:06.29
40 Max Boulet JR Lisbon High School 6:09.0 19:06.30 29
41 Aidan Churchill JR Washburn 6:09.7 19:08.39 30
42 Zachary Stacy FR Traip Academy 6:10.6 19:11.22 31
43 Mason Erhard JR Boothbay-Wiscasset 6:10.6 19:11.26 32
44 James Tourigny 22 NYA 6:10.9 19:12.13 33
45 Zakary St. Germain SR Winthrop 6:12.8 19:18.25 34
46 Andrew Hipsky FR George Stevens 6:13.8 19:21.09 35
47 Jason Weaver JR Machias 6:14.0 19:21.94
48 Michael Ray SR Lisbon High School 6:14.0 19:21.99 36
49 Kaiden Carney FR Washburn 6:14.1 19:22.16 37
50 Lucas Hardwick SO Boothbay-Wiscasset 6:15.3 19:26.03 38
51 Gunnar Palm JR Traip Academy 6:15.6 19:26.87 39
52 Andrew Brayne FR Traip Academy 6:17.1 19:31.54 40
53 Matthew Cyr SR Madawaska 6:17.8 19:33.70 41
54 Jay Philbrick JR MSSM 6:18.2 19:34.97 42
55 Gryffin Kirstan FR Boothbay-Wiscasset 6:18.6 19:36.22 43
56 Ryan Russell JR Boothbay-Wiscasset 6:19.3 19:38.31 44
57 Kadrian Rugullies SR Lisbon High School 6:19.8 19:39.85 45
58 Max Waldron SR Maine Coast HS 6:21.3 19:44.38 46
59 Izaak Swartz SO Orono High School 6:22.8 19:49.32 47
60 Christian Winslow SR Bucksport 6:23.8 19:52.36 48
61 Noah Hallward-Rough 22 NYA 6:23.9 19:52.74 49
62 David Hileman SR Bucksport 6:24.1 19:53.09 50
63 Micah Bryan FR George Stevens 6:24.1 19:53.31 51
64 Christopher Tardie FR Washburn 6:24.5 19:54.59 52
65 Oliver Wilson JR George Stevens 6:24.8 19:55.27 53
66 Morris McCall FR MSSM 6:25.4 19:57.33 54
67 Connor Feeney JR Waynflete School 6:26.7 20:01.26
68 Colby Hewitt SR Washburn 6:28.2 20:06.10 55
69 Caleb Waterman 22 NYA 6:28.5 20:06.83 56
70 Ostin Smith FR Monmouth Academy 6:29.9 20:11.23 57
71 Ben Story JR Monmouth Academy 6:30.7 20:13.84 58
72 Henry Penfold SO Deer Isle -ston 6:30.8 20:13.95
73 Cameron Brayne SR Traip Academy 6:31.0 20:14.77 59
74 Connor Robertson FR Boothbay-Wiscasset 6:31.5 20:16.21 60
75 Wesley Teegarden SO Maine Coast HS 6:31.6 20:16.68 61
76 Ben Turner FR Washburn 6:31.8 20:17.11 62
77 Ethan Nagle FR Monmouth Academy 6:33.6 20:22.89 63
78 Anthoney Smith JR Bucksport 6:34.2 20:24.69 64
79 Gavin Dunagan JR Washburn 6:37.4 20:34.67 65
80 Micah Hileman JR Bucksport 6:38.7 20:38.53 66
81 Michael Gadwah JR Dexter 6:38.9 20:39.24 67
82 Jacob Pelletier SR Madawaska 6:41.2 20:46.34 68
83 Adam Knell FR Monmouth Academy 6:43.4 20:53.25 69
84 Derek Cruz FR Washburn 6:44.5 20:56.56 70
85 Logan Welch 22 NYA 6:45.8 21:00.56 71
86 Benjamin Mandani SO Traip Academy 6:45.8 21:00.58 72
87 Mason Bloomquist SR MSSM 6:46.5 21:02.88 73
88 Samuel Griffin FR MSSM 6:46.8 21:03.60 74
89 Spencer Jaques JR Dirigo High School 6:47.0 21:04.38 75
90 Chase Keezer JR Winthrop 6:50.2 21:14.29 76
91 James Palkie SO Bucksport 6:50.5 21:15.19 77
92 Nickolas Gallighan SO Dexter 6:54.6 21:28.08 78
93 Jason Kulinski JR Monmouth Academy 6:56.3 21:33.14 79
94 Corbin Hall SR Lisbon High School 6:59.2 21:42.39 80
95 Oscar Foye JR Traip Academy 6:59.9 21:44.44 81
96 Matthew Brannen SO Bucksport 7:00.0 21:44.86 82
97 Gabe Garcia 21 NYA 7:00.9 21:47.61 83
98 Kai Arsenault SO Traip Academy 7:02.0 21:50.89 84
99 Spencer Barton 20 NYA 7:07.9 22:09.18 85
100 Danny Webster SO Winthrop 7:10.0 22:15.93 86
101 Miles Gadwah SO Dexter 7:14.5 22:29.81 87
102 Maddix Corriveau JR Madawaska 7:16.5 22:36.09 88
103 Dave Poulin SR Lisbon High School 7:17.3 22:38.56 89
104 Jacob Daigle SO Madawaska 7:19.0 22:43.85 90
105 Brian Evans FR MSSM 7:25.1 23:02.78 91
106 Liam Swift SO Bucksport 7:28.7 23:13.87 92
107 Alex Michaud FR Dirigo High School 7:30.9 23:20.89 93
108 Chandler Hartvigsen SO Madawaska 7:32.2 23:24.72 94
109 Jacob Vereneau SR Madawaska 7:42.0 23:55.10 95
110 Maxwell Akom FR MSSM 7:42.1 23:55.71 96
111 Patrick Bellemare SO Winthrop 7:46.0 24:07.67 97
112 Phillip Folster, Jr. FR MSSM 8:02.7 24:59.57 98
113 Augustus Irwin SR Dexter 8:21.0 25:56.31 99
114 David Race FR Dexter 8:28.9 26:20.87 100
115 RJ Suprenant FR Dirigo High School 8:56.7 27:47.44 101
116 Evan Dionne SO Madawaska 9:09.7 28:27.84 102
117 Christian Gallant FR Dexter 9:11.8 28:34.37 103
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
Results - Men Class C
1 Maine Coast Waldorf HighS 50 3 7 10 11 19 46 61
Total Time: 1:30:13.17
Average: 18:02.64
2 Orono High School 57 4 5 9 15 24 28 47
Total Time: 1:31:09.34
Average: 18:13.87
3 George Stevens Academy 99 8 12 21 23 35 51 53
Total Time: 1:33:09.42
Average: 18:37.89
4 Lisbon High School 130 2 18 29 36 45 80 89
Total Time: 1:33:54.47
Average: 18:46.90
5 Boothbay-Wiscasset 134 1 20 32 38 43 44 60
Total Time: 1:33:59.91
Average: 18:47.99
6 Monmouth Academy 218 14 26 57 58 63 69 79
Total Time: 1:38:15.56
Average: 19:39.12
7 North Yarmouth Academy 225 16 33 49 56 71 83 85
Total Time: 1:38:37.94
Average: 19:43.59
8 Winthrop High School 227 6 25 34 76 86 97
Total Time: 1:39:43.35
Average: 19:56.67
9 Dirigo High School 230 13 22 27 75 93 101
Total Time: 1:40:36.48
Average: 20:07.30
10 Washburn High School 236 30 37 52 55 62 65 70
Total Time: 1:38:48.35
Average: 19:45.67
11 Traip Academy 241 31 39 40 59 72 81 84
Total Time: 1:39:24.98
Average: 19:53.00
12 Bucksport High School 305 48 50 64 66 77 82 92
Total Time: 1:42:03.86
Average: 20:24.78
13 Maine School of Science & 334 42 54 73 74 91 96 98
Total Time: 1:44:41.56
Average: 20:56.32
14 Dexter Regional High Scho 348 17 67 78 87 99 100 103
Total Time: 1:49:02.51
Average: 21:48.51
15 Madawaska High School 381 41 68 88 90 94 95 102
Total Time: 1:49:04.70
Average: 21:48.94
Event 7 Boys 5000 Meter Run Class B
==================================================================================
Name Year School Avg Mile Finals Points
==================================================================================
Results - Men Class B
1 Jonathan Schomaker SO Leavitt 11:10.1 34:41.64
More news
History for Maine MPA Cross Country State Championships
Show 14 more
|